X
Menu

Ales Puanı Olmadan Yüksek Lisans

ales-sinav-sorulari-yayinlandi-2016-osym-ales-8425206_x_4348_oALES Puanı Olmadan Yüksek Lisans Yapmak

Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen ancak ALES puanı nedeniyle isteklerini gerçekleştiremeyen öğrenciler için artık yüksek lisans yapmak daha kolay hale gelmiştir. Çünkü, günümüzde özellikletezsiz yüksek lisans programlarında ALES puanı gerekmemektedir.

Yüksek Lisans Artık Hayal Değil

Tezsiz Yüksek Lisans programlarında az önce de belirtildiği gibi ALES puanı şartı aranmamaktadır. Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri Yükseköğretim Kurumu’nun Yüksek Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği çerçevesinde tanınan bütün öğrencilik haklarına sahiplerdir. Ayrıca, tezsiz yüksek lisans öğrencileri aynentezli yüksek lisansta olduğu gibi normal bir şekilde yüksek lisans derecesine sahip olmaktadırlar. Tezsiz yüksek lisans eğitimi yapmanın öncelikli koşulu lisans mezunu olmaktır. Sonrasındaysa eğitime başlayabilmek için üniversitenin kurallarına uygun olan gerekli şartlar yerine getirilmelidir.

Tezsiz Yüksek Lisans Eğitiminde ALES Şartı Yok

ALES puanı şartını gerçekleştiremeyen ve çalışma hayatından dolayı derslere katılamayan öğrenciler için Tezsiz yüksek lisans programları büyük bir fırsat yaratmıştır. Tezsiz yüksek lisans programlarının tezli yüksek lisans programlarından temelde ALES dışında bir farkı bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, tezsiz yüksek lisansta tez yerine bitirme projesi yapılmaktadır.

Tezsiz Yüksek Lisansın Önemi

Tezsiz yüksek lisansın artan öneminin temel sebebi günümüz iş piyasalarında yüksek lisansın giderek önem kazanmasıdır. Hatta, iş ilanları incelendiğinde günümüzde çoğu iş ilanı için yüksek lisans aramak gayet doğal bir hale gelmiştir. Bunun yanı sıra, özellikle çok uluslu ve büyük şirketler terfi kararlarında adayların pratik niteliklerinin yanı sıra almış oldukları yüksek lisans veya varsa doktora derecelerine de önem vermektedirler.

www.uludagtezmerkezi.com Bir UTM akademik danismanlik hizmetidir.