X
Menu

CV HAZIRLAMAK

CV HAZIRLAMAK

CV’de Neler Yer Alır

Profesyonel CV’nizle Etkileyin
Etkileyici Bir İzlenim ve Yarışta Bir Adım Önde Olun…
Eğer Sizde Profesyonel Bir CV’ye Sahip Olmak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

CV Bölümleri

CV’ler içerik olarak özgün bir yapıya sahip olmaları gereken ve kişinin kendini rakiplerinden ayrıştırabildiği önemli belgelerdir.

CV’de nelerin bulunmasının gerektiği bu bakımdan kritik bir öneme sahiptir. Aşağıda, bir CV’ de nelerin yer alması gerektiğini kısaca görebilirsiniz:

  • Fotoğraf: Kişisel ayrımcılığa veya ön yargılara neden olabileceği konusu uzmanlarca tartışılsa da, CV’nizin sağ üst köşesine sizin hakkında fikir vermesi açısından bir vesikalık fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz.
  • İletişim Bilgileri: E-mail ve size ulaşılabilecek GSM telefon numarasını CV’nize yazmanız gerekmektedir.
  • Kariyer Hedefleri: CV’ler kariyerinizden ne beklediğinizi net bir şekilde karşı tarafa geçirebilmelidir. Bu bakımdan, adaylara verilecek en önemli tavsiye başvurdukları pozisyona uygun kariyer hedeflerini çok iyi belirlemeleri ve bunu birkaç çarpıcı cümleyle ifade etmeleridir.
  • Eğitim: Son aldığınız akademik eğitim ilk yazılacak şekilde aldığınız eğitimleri yazmanız gerekmektedir. CV’de eğitim kısmını yazarken, iş arayışınızda bir ayrıcalık sağlayacağını düşünmediğiniz ilkokul & ortaokul vb. eğitimlerinizi yazmanıza gerek görülmemektedir.
  • İş Deneyimi: CV’nizde iş deneyimi yazarken son iş deneyiminiz ilk olacak şekilde bütün iş deneyimlerinizi yazmanız gerekmektedir. İş deneyimi yazılırken, çalışılan şirket, unvan, görev tanımı ve çalışma tarihleri açık bir şekilde belirtilmelidir.
  • Başarılar / Ödüller: Başvurduğunuz pozisyonlarda fayda sağlayacak başarı ve ödüllerin de CV’nizde bulunması fark yaratmanızı sağlayacaktır.
  • Dil: CV’nizde dil bilginizi belirtirken, eğer varsa almış olduğunuz Toefl/YDS gibi sınavlara değinmeniz, iş veren açısından daha olumlu karşılanacaktır. Özellikle, iş piyasasında herkesin dil bildiğini iddia ettiği bir ortamda objektif sınavlar insan kaynaklarına yeterliliğiniz konusunda güven verecektir.
  • Kişisel Bilgiler: CV kişisel bilgiler kısmı; adres, uyruk, doğum tarihi/yeri ve medeni durumunuzu kapsamaktadır.
  • Etkinlik / İlgi Alanları: CV hazırlarken kitap okumak, sinemaya gitmek gibi standart ve klişe ilgi alanları belirtmektense, size özel ilgi alanları varsa onlar üzerinde durmak faydalı olacaktır. Örn: Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın hafta sonu aktivitelerinde yapmış olduğunuz vazifeler ve sorumluluklar gibi.
  • Referanslar: CV’lerde referans olarak son çalışılan şirketteki müdür, direktör veya iş arkadaşlarının isimleri verilebilir. Eğer daha yeni mezun olunmuşsa, yapılan stajlar esnasında tanışılan kişiler veya üniversitede ders alınan hocalar referans mektubuna yazılabilirler.
www.uludagtezmerkezi.com Bir UTM akademik danismanlik hizmetidir.