X
Menu

TOEFL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

TOEFL HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

TOEFL Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 9000 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik Belgesi olarak kabul eder.

TOEFL sınavına, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitütüde eğitim almak isteyenler girebilirler. Bunun dışında, İngilizce dil seviyesini uluslararası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir. TOEFL Sınavı hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan www.toefl.org sayfalarını ziyaret edebilrsiniz.

TOEFL TÜRKİYE 2016 SINAV TARİHLERİ ve SINAV MERKEZLERİ

TOEFL SINAV SONUCUNU KİMLER KABUL EDİYOR?

TOEFL Sınavı İle İlgili Sık Sorulan Sorular (S.S.S)

TOEFL Testinin Formatı Nasıldır?

TOEFL Testi 4 bölümden oluşur. Test 3,5-4 saat arası bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir. Bilgisayarlı TOEFL’da (TOEFL IBT) öğrencinin yanında bir rehber ve gözetmen öğretmen vardır. Bu öğretmen, testin nasıl yapılacağını, bilgisayarın kullanımı ve diğer konularda sınava giren öğrenciye teknik yardım yapar.

Bölümler Zaman Süresi
Rehberle Çalışma Süresiz
Listening 40-60 dk. 30-50
Structure 15-20 dk. 20-25
Break 5 dk.
Reading 70-90 dk. 44-55
Writing 30 dk. 1 topic
Listening: Amerikan İngilizcesini anlama yeteneğiniz ölçülür.

TOEFL Sınavında Ne Test Edilir?

TOEFL READING

Reading bölümünde üç veya dört okuma parçası bulunur. Her parça için 12-14 soru vardır. Bölümdeki tüm soruları cevaplamanız için 60-80 dakikanız vardır.
TOEFL iBT Reading parçaları, bir disiplin veya konuya giriş bölümünde kullanılan, üniversite seviyesindeki ders kitaplarından alınır. Okuma parçaları çeşitli konuları kapsar. Okuma parçasının konusuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz telaşlanmayın. Soruları yanıtlamak için gereken tüm bilgiler okuma parçasındadır.
TOEFL LISTENING

Listening bölümünde, konuşma şeklinin doğal olduğu akademik konuşmalar ve uzun diyaloglar ile ilgili sorular bulunur. Tüm sınav boyunca sesli materyallerle ilgili not alabilirsiniz. Listening bölümü şunlardan oluşur:

Her biri üç-beş dakika uzunluğunda olan dört-altı konuşma, her konuşma için altı soru, 60-90 dakika
Her biri üç dakika uzunluğunda olan iki-üç diyalog, her diyalog için beş soru, 60-90 dakika
TOEFL örnek sorular (İngilizce içerik) bölümüne bakın.

TOEFL SPEAKING

Speaking bölümü yaklaşık 20 dakika uzunluğundadır ve altı soru içerir.
İlk iki soruya “bağımsız Speaking görevleri” adı verilir, çünkü yanıtlarken tamamen kendi fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi yansıtmanız istenir.
Kalan dört soruya “bütünleşik Speaking görevleri” adı verilir; çünkü tıpkı bir sınıfın içinde veya dışında yapacağınız gibi İngilizce dil becerilerinizi (dinleme ve konuşma veya dinleme, okuma ve konuşma) birleştirmenizi gerektirir.
Kulaklığınızdaki mikrofona konuşursunuz ve yanıtlarınız kaydedilip ETS Scoring Network alanına gönderilir ve burada onaylı kişiler tarafından puanlanır.

TOEFL örnek sorular ve yanıtlar (İngilizce içerik) bölümüne bakın.

Speaking yanıtlarım nasıl puanlanıyor?

Kaydedilen yanıtlarınız ETS Scoring Network alanına gönderilir, burada üç-altı onaylı kişi 0 ila 4 arasında değişen bir ölçekle bunları bir bütün olarak puanlar. Altı görevin ortalama puanı, 0 ila 30 arasında ölçeklenen bir puana dönüştürülür.
Puanlayıcılar, yanıtlarınızın mükemmel olmasını beklemez ve yüksek puanlı yanıtlarda bile bazı hatalar olabilir. Telaffuzunuzun ana dili İngilizce olan bir kişi gibi olmak zorunda değildir. Puanlayıcılar, iletişiminizin etkinliğini ve size verilen görevleri gerçekleştirme yeteneğinizi ölçer.
Yanıtların nasıl değerlendirildiğini anlamak için Speaking scoring guides (İngilizce içerik) (PDF) belgesine bakın ve örnek yanıtları (İngilizce içerik)dinleyin.
TOEFL WRITING

Writing bölümünün toplam süresi 50 dakikadır. İki yazma görevine yanıt yazmanız istenir: bütünleşik Writing görevi ve bağımsız Writing görevi.

Bütünleşik Writing görevi (20 dakika) – kısa bir parçayı okuyun ve kısa bir konuşmayı dinleyin. Ardından okuduğunuza ve dinlediğinize yanıt olarak yazı yazın.
Bağımsız Görev (30 dakika) – bir Writing konusuna yanıt olarak kompozisyon yazın.
Konu listesini görmek için

The Official Guide to the TOEFL®

test kitabını edinin. Kılavuzu satın almak için ETS store (İngilizce içerik) alanına gidin.

Yanıtlarınızı bilgisayar klavyesinde yazarsınız ve ardından yanıtlarınız ETS Scoring Network alanına gönderilir. TOEFL örnek sorular ve yanıtlar (İngilizce içerik) bölümüne bakın.+

Writing yanıtları nasıl puanlanır?

Writing yanıtları bir bütün olarak 0-5 arasında bir ölçeğe göre puanlanır. İki görevin ortalama puanı, 0 ila 30 arasında ölçeklenen bir puana dönüştürülür.
Bir uzmanlık konusu hakkında kapsamlı bir kompozisyon yazmanız beklenmez, yanıtınız ilk taslak olarak kabul edilir. Bazı hatalar içeren bir kompozisyonla yüksek bir puan alabilirsiniz.
Yanıtların nasıl değerlendirildiğini anlamak için Writing Scoring Guides (PDF)belgesine bakın ve örnek yanıtları (İngilizce içerik) okuyun.
toefl-ielts-denklik

TOEFL Sınavında Tüm Sorular Çoktan Seçmeli midir?

Sınavda soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Ancak, son zamanlardaki testlerde az da olsa, açık sorular, birkaç cevap verilebilecek sorular, kelime veya cümle eşlemesi ve kısa yazımlı sorular sorulmaktadır. Ancak bu soruların sayısı çoktan seçmeli sorulara göre çok azdır. TOEFL Sınavı Soruları genel olarak çoktan seçmeli sorulardan oluşur diyebiliriz.

TOEFL Resmi Sitesinde Yer Alan Sınav Örneğine Buradan Ulaşabilirsiniz: Gelen Sayfada Accept Terms and Conditions ifadesine tıklayarak örnek sınavı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

| TOEFL SINAV TARİHLERİ | TOEFL SINAV MERKEZLERİ |
TOEFL Sınavda Kullanılan Araç Çubuğu

Sınavın her bir bölümündeki araç çubuğu teste girenlerin, test boyunca kolaylıkla ilerlemelerine imkan sağlamak içindir. Aşağıdakiler, yeni testin “Dinleme” ve “Konuşma” bölümlerinden sınav araçlarının örnekleridir. Bu bölüm her zaman araç çubuğunun sol üst köşesinde yer alır. Araç çubuğu “Dinleme” bölümünde bu şekilde gözükür.

Sınava girenler yanıtladıkları soruları ve bölümde ne kadar zamanları kaldığını buradan takip edebilirler.

Zamanı Sakla’ya tıklayarak bu saati saklamak mümkündür.
Ses, sınava girenlere dinlediklerinin sesini ayarlama imkanı verir.
Yardım, sınava girenlerin ilgili yardımı almalarını sağlar. Sınavı çözenler yardım özelliğini kullandığında, saat durmaz. Yani yardım aldığınız süre de sınav için kullanabileceğiniz süreye dahildir.
Sonraki, testi çözenlerin bir sonraki soruya geçmelerine imkan sağlar. Sınava girenler Sonraki’ne tıkladığında, Tamam’a tıklayarak cevaplarını onaylayabilirler. Dinleme bölümünde, teste girenler Tamam’a tıkladıklarında soruyu bir kez daha göremezler. Dikkatli olun!
Okuma bölümündeki araç çubuğunun kendine özgü bazı özellikleri vardır. Sınava girenler soruları yanıtlarken verilen okuma parçasının tamamını görebilirler. Bazı soruları cevaplarken, okuma parçasının tamamını görebilmek için Metni Göster’in tıklanması gerekir. Gözat’a tıklayarak tüm cevaplar görülebilir. Bu, herhangi bir başka soruya geri dönülmesine ve yanıtların değiştirilebilmesine olanak sağlar. Aynı zamanda hangi soruların atlandığı ve cevaplandırmaları gerektiğinin görülmesini sağlar.

Okuma bölümünden teste girenler, Geri’ye tıklayarak istedikleri zaman bir önceki soruya dönebilirler.

TOEFL Testine Nerede Girebiliriz?

TOEFL testine istediğiniz ülkede girebilirsiniz. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, İzmit, Kayser, Konya, Mersin’de testler yapılmaktadır. Test merkezi ve test tarihiniz başvurunuzdan sonra size bildirilir.

Dünyanın pek çok ülkesinde TOEFL test merkezleri bulunmaktadır.

TOEFL test sonucunun geçerli olduğu 6000’in üzerindeki kurum ve kuruluşun listesine buradan ulaşabilirsiniz. (Türkiye’deki kuruluşlar 33 ve 34. Sayfalarda)

TOEFL Testine Girmeden Önce Test Hakkında Bilgi Veren Bulletin (TOEFL Bülteni) Elimde Olmalı mı? Bu Bülteni Nereden Elde Edebilirim?

Evet; TOEFL Bülteni sınav ile ilgili önemli konular hakkında bilgi vermektedir. TOEFL bültenine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca, teste gireceğiniz merkezden, eğitim yaptığınız dil okulu veya üniversiteden veya Yurtdışı Eğitim Danışmanınızdan alabilirsiniz.

TOEFL Sınavına Girerken Yanımda Ne Tür Bir Kimlik Bulunmalıdır?

Sınava giderken mutlaka resimli kimlikleriniz yanınızda bulunsun. Yurtdışında teste girecekler Uluslararası ehliyet veya pasaportlarını, Türkiye’de teste girecekler nüfus kağıdı, ehliyet ve varsa pasaportlarını yanında götürmelidirler. Yanınızda bulundurmanız gereken kimlik belgeleri için lütfen ID requirements bölümünü inceleyiniz.

Fiziksel Bir Engel veya Sağlık Sorunum Varsa Ne Yapmalıyım?

Bu tür bir sorununuz varsa mutlaka başvuru esnasında bildiriniz. Konu ile ilgili TOEFL Disabilities Office bölümünü inceleyiniz.

Bilgisayarlı TOEFL Sınavında Puanlama Nasıl Yapılır? Alabileceğim Maksimum ve Minumum Puanlar Nedir?

Listening 0-30
Structure/Writing 0-30
Reading 0-30
Total 0-300
Essay (on a separate scale) 0-6
Kompozisyon Writing Bölümü Nasıl Değerlendirilir? Diğer Bölümlerle Nasıl Birleştirilir?

Her bir kompozisyon iki bağımsız kişi tarafından incelenir. Kompozisyondan alabileceğiniz puan, Structure/Writing puanınızın yarısı civarındadır. Detaylı bilgi için writing scoring guide ve Structure Writing bölümlerini inceleyiniz.
TOEFL Sonucumu Ne Zaman Öğrenebilirim? Resmi Sınav Sonuçlarından Ekstra Ücret Ödemeden Kaç Adet Elde Edebilirim?

Kompozisyonunuzu bilgisayarda yazmış iseniz, sonuçlarınız en geç iki hafta içerinde Princeton, New Jersey’den size ulaştırılacaktır.

Kompozisyonu el yazısı ile yazısı ile yazmış iseniz en fazla 4 hafta içerisinde sonuçlarınız size ulaştırılacaktır.

TOEFL testi için ödemiş olduğunuz ücret ile sadece bir kopya sınav sonucu size gönderilir. 4 kopya ise sizin sınav öncesi seçmiş olduğunuz üniversite veya kuruma gönderilir.

Sınavda Almış Olduğum Puan Ne Kadar Süre İçin TOEFL Merkezinde Tutulur?

TOEFL Merkezi sınav sonuçlarını en fazla iki yıl dosyalarda tutar. Bu süreden sonra resmi sonuç verilmez. Bu nedenle ekstra ücret ödeyerek birkaç kopya almanız tavsiye edilir. Aksi takdirde iki yılın sonunda yeniden sınava girmek zorunda kalabilirsiniz.

| TOEFL SINAV TARİHLERİ | TOEFL SINAV MERKEZLERİ |
Bilgisayarda Testi Tamamladıktan Sonra Sınav Sonucumu Görebilir miyim? Eğer İyi Bir Puan Alamamış İsem Testi İptal Edebilir miyim?

Test bitiminde ekranda, resmi olmayan Structure/Writing bölümünün sonuçlarını görebilirsiniz. Ancak kompozisyonunuzun sonucu size daha sonra bildirilecektir.

Sınavdan istediğiniz puanı alamamış iseniz testi iptal ettirebilirsiniz. Ancak herhangi bir ücret iadesi talep edemezsiniz.

TOEFL’a Nasıl Hazırlanabilirim?

Teste girmek için bilgisayar bilmeniz şart değildir. Ancak teste çok iyi hazırlanmanız gerekir. TOEFL sınavına hazırlık materyallerini official products bölümünden elde edebilirsiniz.

TOEFL Sampler bir CD-ROM ‘dur. Bu CD ile TOEFL sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Gerçek sınavda bu tarz bir CD ile karşılaşacaksınız.

POWERPREP, Bu programda TOEFL testinde karşılaşacağınız sorulara benzer soruları yanıtlama şansınız olacaktır. Ayrıca iki adet örnek TOEFL testine girebileceksiniz.

Tutorials and practice exercises bölümünde ise TOEFL sınavı hakkında “tutorial” ve örnek soruları görebilirsiniz.

TOEFL hazırlık CD ve kitapçıklarını TOEFL representative offices veya educational advising centers elde edilebilir. Türkiye’de ise Fulbright ofislerinden elde edilebilir.

TOEFL Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Sınav ücreti Internet Based Test 150 $, Paper Based Test 185 $ olup sınava kayıtlar internet üzerinden http://www.toefl.org‘ta yapılmaktadır.
TOEFL Sınav Sonuçlarının Açıklanması

TOEFL CBT Sınav sonuçları, aslen test merkezi tarafından da kısmen sınav bitiminde verilebilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ise 2-5 hafta içerisinde resmi sonuç elinize geçer. TOEFL PBT Sınavı için ise, 4-6 hafta ancak yeterli süredir. Burada en hızlı skora TOEFL IBT Sınavı’ndan ulaşabilirsiniz ki resmi olarak 15 iş gününde sonuçlara online ulaşabilirsiniz. Bazen 30 günü bulabilir. Sınav sonuçlarınızı daha önce edinmiş olduğunuz ETS ID Hesabınızdan da takip edebilirsiniz. Eğer isterseniz, sonuçlar hem size hem de istediğiniz kuruluşa postalanabilir. Belgenin elinize ulaşma süresi ise 4-6 hafta arasındadır.

TOEFL IBT Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

TOEFL IBT sonuçları 2 yıl geçerlidir. 2 yıldan fazla bir süre önce girilen TOEFL Sınavı’na ait sonuçlar talep edilemez.

Sınavda Karalama Kağıdı Kullanabilir miyim?

Evet, sınavda karalama kağıdı kullanabilirsiniz.Sınav süresince test merkezi tarafından size sağlanacak 3 adet A4 kağıt ve kalem ile not alabilirsiniz. Bunun haricinde kendiniz kağıt ya da kalem getirmeyin!

TOEFL’a Nasıl Hazırlanabilirim?

Teste girmek için bilgisayar bilmeniz şart değildir. Ancak teste çok iyi hazırlanmanız gerekir. TOEFL sınavına hazırlık materyallerini official products bölümünden elde edebilirsiniz.

TOEFL Sampler bir CD-ROM ‘dur. Bu CD ile TOEFL sınavına hazırlık yapabilirsiniz. Gerçek sınavda bu tarz bir CD ile karşılaşacaksınız.

POWERPREP, Bu programda TOEFL testinde karşılaşacağınız sorulara benzer soruları yanıtlama şansınız olacaktır. Ayrıca iki adet örnek TOEFL testine girebileceksiniz.

Tutorials and practice exercises bölümünde ise TOEFL sınavı hakkında “tutorial” ve örnek soruları görebilirsiniz.

TOEFL hazırlık CD ve kitapçıklarını TOEFL representative offices veya educational advising centers elde edilebilir. Türkiye’de ise Fulbright ofislerinden elde edilebilir.

TOEFL Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Sınav ücreti Internet Based Test 150 $, Paper Based Test 185 $ olup sınava kayıtlar internet üzerindenhttp://www.toefl.org ‘ta yapılmaktadır.

TOEFL Sınav Sonuçlarının Açıklanması

TOEFL CBT Sınav sonuçları, aslen test merkezi tarafından da kısmen sınav bitiminde verilebilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ise 2-5 hafta içerisinde resmi sonuç elinize geçer. TOEFL PBT Sınavı için ise, 4-6 hafta ancak yeterli süredir. Burada en hızlı skora TOEFL IBT Sınavı’ndan ulaşabilirsiniz ki resmi olarak 15 iş gününde sonuçlara online ulaşabilirsiniz. Bazen 30 günü bulabilir. Sınav sonuçlarınızı daha önce edinmiş olduğunuz ETS ID Hesabınızdan da takip edebilirsiniz. Eğer isterseniz, sonuçlar hem size hem de istediğiniz kuruluşa postalanabilir. Belgenin elinize ulaşma süresi ise 4-6 haftaarasındadır.

Sınav Sonuç Örneği

TOEFL IBT Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

TOEFL IBT sonuçları 2 yıl geçerlidir. 2 yıldan fazla bir süre önce girilen TOEFL Sınavı’na ait sonuçlar talep edilemez.

Sınavda Karalama Kağıdı Kullanabilir miyim?

Evet, sınavda karalama kağıdı kullanabilirsiniz.Sınav süresince test merkezi tarafından size sağlanacak 3 adet A4 kağıt ve kalem ile not alabilirsiniz. Bunun haricinde kendiniz kağıt ya da kalem getirmeyin!

Share
www.uludagtezmerkezi.com Bir UTM akademik danismanlik hizmetidir.