X
Menu

Yök Tez Merkezi

Yök Tez Merkezi

Ülkemizde neredeyse her geçen gün yeni bir üniversite kuruluyor. Bu üniversiteler her eğitim öğretim döneminde yeni fakülteleri ve yeni bünyeleri bünyelerine katarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Ayrıca ülkemizde dünyaca saygın pek çok üniversite de yer alıyor. Bu üniversiteleri de eklediğimizde Türkiye üniversite eğitimi konusunda talebi karşılayabilecek duruma gelmiş gibi gözüküyor.

Bu üniversiteler pek çoğumuz tarafından sevilmesine rağmen üniversite sayısının fazla olmasının eğitim kalitesini düşüreceği konusunda da hemfikir insanların sayısı yadsınamayacak düzeyde. Bunun en büyük nedeni üniversiteler için gerekli, eğitimli kadronun henüz yeterli seviyelerde bulunmaması ve sadece bu yüzden bile eğitim seviyesinin düşük değerlerde olduğu. Buna ek olarak pek çok yeni okulun maddi sıkıntısı olmamasına rağmen kaynak sıkıntısı olduğu ve bu yüzden bilimi daha geriden takip ettiği de söylenebilir.

Okuduğum bir kitapda üniversitenin kalitesini o okulda yazılmış tezler belirler diyordu. Bu yüzden bitirme tezi de bir değerlendirme raporu gibi görülebilir. Ayrıca zorunlu bir kaç bölüm dışında yüksek lisans için tezsiz yüksek lisans seçeneği kaldırılarak yeni bir sistem de getirilebilir.

Share
www.uludagtezmerkezi.com Bir UTM akademik danismanlik hizmetidir.