X
Menu

YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS HAKKINDA

YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS HAKKINDA

Yurtdışı Yüksek Lisans HakkındaYurtdışı yüksek lisans giderek artan önemiyle hemen hemen hepimizin gündemine giren bir konu olmuştur. Başka bir ifadeyle, yurtdışı yüksek lisans, bazen sıradan giden kariyer hayatından uzaklaşmak, bazen ise daha büyük hayallere yaklaşmak adına çoğumuzun düşündüğü alternatiflerden bir tanesidir.

Yurtdışı Yüksek Lisans Süresi

Yurtdışı yüksek lisans 1 sene ders dönemi, sonraki yarıyıl ise tez yazma aşaması olmak üzere genelde 1.5 sene civarında sürmektedir. Ancak, bazı master programlarında bu süreye ilave olarak 1 yarı yıl süren yüksek lisans hazırlık ders aşaması ile yabancı dil hazırlık aşaması da bulunmaktadır. Bu bakımdan, yurtdışı yüksek lisans süresi genelde 1.5 sene ile 2.5 sene arasında değişmektedir.

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvurusu

Yurtdışı yüksek lisans başvuruları aracı firmayla olabileceği gibi adaylar doğrudan kendileri de üniversitelere başvurabilir. Özellikle, yabancı üniversitelerin web sayfalarında başvuru süreciyle ilgili detaylı bilgilerin de bulunduğu düşünüldüğünde bireysel başvuru yapmak aslında çok da zor değildir. Yurtdışı yüksek lisans başvurusu iyi bir zaman yönetimi ve başvuru evraklarının planlı bir şekilde derlenmesini gerektiren bir süreçtir.

Yurtdışı yüksek lisans için gerekli şartlar şu şekildedir:

Yurtdışı yüksek lisans programlarında, öncelikle adayın burslu/burssuz olması ve başvurmuş olduğu ülkeye, üniversiteye göre istenilen evraklar değişebilmektedir. Ancak bir genelleme yapmak gerekirse yurtdışı yüksek için gerekli belgeler: lisans diploması, TOEFL/IELTS ve benzeri bir yabancı dil belgesi, 2 adet referans mektubu, transkript, 1 adet niyet mektubu ve GRE & GMAT sınavlarından bir tanesi olarak sınıflandırılabilir.

Yurtdışı Yüksek Lisans Ücretleri

Yurtdışı yüksek lisans ücretleri ülkeler arasında ve üniversitenin vakıf veya özel üniversite olmasına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca, yüksek lisans yapılacak olan programın içeriği de ücretleri belirleyen önemli bir etkendir. Örneğin, işletme alanında yapılan yüksek lisans programlar genelde özel sektöre yönelik olduğu için yüksek bir şekilde ücretlendirilmektedir. Buna karın, yurtdışında yüksek lisans bazı ülkelerde ücretsiz bir şekilde de yapılabilmektedir.

www.uludagtezmerkezi.com Bir UTM akademik danismanlik hizmetidir.